Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Dřevostavby nemusí být jen rodinné domy, ale také administrativní nebo jiné budovy

Dřevostavby nemusí být jen rodinné domy, ale také administrativní nebo jiné budovyKdyž se řekne dřevostavba, představí si většina z nás moderní úsporný rodinný domek, který vyroste za pár měsíců. Montované dřevostavby u nás ale mají obrovskou tradici desítky let. Dřevostavby navíc vůbec nemusí být jen rodinné domy, ale třeba administrativní budovy, komerční prostory nebo například školy. Výhod má taková stavba hned několik.

Podívejte se na video:

A pokud raději čtete, tady je přepis celého videa:

Když se řekne dřevostavba, představí si většina z nás moderní úsporný rodinný domek, který vyroste za pár měsíců. Montované dřevostavby u nás ale mají obrovskou tradici desítky let. Dřevostavby navíc vůbec nemusí být jen rodinné domy, ale třeba administrativní budovy, komerční prostory nebo například školy. Výhod má taková stavba hned několik.

Dřevostavba se dá určitě využít kdekoliv, jak na takovouto větší administrativní budovu, tak na malý domek. Díky variabilitě konstrukce a její lehkosti má vícero využití, než třeba klasická zděná stavba.

Samozřejmostí je obrovská úspora energií a oproti zděným budovám je také dřevostavba mnohem lehčí, takže se může použít jako nástavba i na problémových místech.

Já osobně s dřevostavbami pracuji přibližně od roku 1970. Postavil jsem jich něco přes 130 a můžu říct, že dřevostavby jsou určitá budoucnost. Dá se variabilně dobře použít právě na ty nástavby, protože je to lehká stavba a nezatěžuje stavbu pod ní. Další výstavba třeba z cihel nebo z panelů by už nebyla možná.

Výškově můžeme jít maximálně do výšky tří pater z pohledu požární bezpečnosti - to je limitující výška. Potom šířka, délka je nám jedno. Postavíme v podstatě cokoliv.

Konkrétně v areálu společnosti ESSPE se nástavba dřevostavby prováděla na starou a dost nekvalitně postavenou panelovou budovu, a tak tu byl problém s křivými základy a malou únosností.

Trochu se člověk trápí na základech nebo na základovém rámu, které je potřeba připravit, ale jakmile tam docílíte rovinatosti, už ji přenášíte do celé stavby a je to potom o to jednodušší. Tím, že se stavělo v patře a ne na zemi, tak lehkost materiálu nebo snadná manipulace se určitě projeví na rychlosti výstavby a zároveň, pokud největší objem konstrukce zabírá samotná izolace, kterou my máme z polyuretanu, tak při tenké stěně jsme dosáhli výborných parametrů izolace.

Když jsme topili ve spodní stavbě ze zděných panelů, tak jsme měli nějakou spotřebu a po postavení dalšího patra tzn. plocha se zdvojnásobila, ale spotřeba tepla se snížila na polovinu.

Zajímavostí je, že nástavba pro areál ESSPE provedená z dřevostavby zaujala majitele natolik, že tu společnost J.Group nakonec našla své zázemí a už řadu let tu má kanceláře i výrobní prostory.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.