Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Elektroinstalace v dřevostavbě: 5 častých otázek a odpovědí

Elektroinstalace v dřevostavbě: 5 častých otázek a odpovědíDatum konání:
18.2.2016

Uvažujete o dřevostavbě a řešíte, zda to u tohoto typu domu nebude složitější s elektroinstalací? Přinášíme odpovědi na 5 otázek, které lidé v této souvislosti často kladou.

1)  Je postup složitější než u cihly?

Není, elektroinstalace v dřevostavbách a cihlových domech se provádí stejně. Pouze při utěsňování prostupů pro kabely a při osazení krabiček pro vypínače a zásuvky se u dřevostavby postupuje trochu jinak. Je to kvůli tomu, aby se docílilo potřebného difuzního odporu stěny (neboli těsnosti proti vodním parám).

2)  Jak je to s požárními riziky?

To, že je moderní dřevostavba náchylnější k požáru, je mýtus, a proto ani domovní elektroinstalace neznamená žádné sci-fi. U jakékoli stavby je naprostou samozřejmostí, že elektro materiál musí splňovat veškeré protipožární normy.

3)  Jaká je cena?

Jestliže se rozhodnete pro dřevostavbu s moderní PIR izolací, vychází cena za elektroinstalaci stejně jako u zděné stavby. Pouze v případě, kdy se jako izolace používá některý z materiálů citlivých na vodní páry (např. minerální vata), může dojít k mírnému navýšení nákladů. Je to proto, že některé kroky budou pracnější.

4)  Může být dřevostavba inteligentní?

Samozřejmě, že ano. Inteligentním domem může být každá stavba bez ohledu na materiál. Základní provedení chytré elektroinstalace, kdy ovládáte mobilem na dálku topení, světla a některé elektrické spotřebiče, cenu elektroinstalace pochopitelně navýší. U 100metrové plochy půjde zhruba o částku 25 000 Kč.

5)  Na co si dát pozor?

  • Bude možné mít v ložnici televizi? Kudy povede kabel na internet? Co kdybychom v budoucnu chtěli klimatizaci? Na vše, co vás na elektroinstalaci ve vaší nové dřevostavbě zajímá, se zeptejte dřív, než řemeslníci začnou. Dodatečné úpravy by totiž vyšly zbytečně draho.
  • Promyslete si také, kde chcete mít světla a vypínače. I s tímto by vám firma měla poradit tak, aby bylo umístění praktické a samozřejmě v souladu s bezpečnostními normami.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.