Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Stavba domu, co je skutečně užitečné a na čem můžeme šetřit?

Stavba domu, co je skutečně užitečné a na čem můžeme šetřit?Moderní technologie zateplení tepelných čerpadel, fotovoltaiky a dalších pomocníků, díky kterým lze ušetřit stále dražší energie, jsou dnes při stavbě a rekonstrukci domů jednou z nejdůležitějších položek. Co je skutečně užitečné a na čem můžeme šetřit?

Podívejte se na video:

A pokud raději čtete, tady je přepis celého videa:

Pro drtivou většinu našich staveb potřebujeme i doporučujeme tři samostatné systémy: komín s nějakým topidlem na tuhá paliva, krb, kamna apod. + nejjednodušší tepelné čerpadlo tedy klimatizaci a samostatný ohřev. Ohřev teplé vody, bojler s tepelným čerpadlem.

Podle odborníků je důležité hlavně to, aby jeden systém dokázal zálohovat další.

Doporučujeme ten základní samostatně z toho důvodu, že pokud se porouchá jedna věc, tak pořád vám fungují další, ale pokud je to kompaktní systém, tak hrozí to, že pokud se vám jedna věc rozbije, tak se vám rozbije celek a tím, že je to složité, potřebujete mechanika a technika, který je schopen to opravit. A to může být problém.

Ať už budeme dům vytápět jakkoliv, napojení na elektřinu se nevyhneme. S úsporou může pomoci fotovoltaika, ale ani tak nesmíme očekávat, že bychom byli zcela nezávislí.

Ideálně si elektřinu vyrobit a zpracovat sám. To je asi nejjednodušší a nejkratší cesta k dobrému poměru výkon x kvalita, aby to zůstalo v kapse klienta. Většinou je to tak, že když nejsme doma a jsme v práci, tak má slunce největší sílu nebo dává nejvíc energie a v tu chvíli fotovoltaika vyrábí. Ideální je v ten okamžik si energii uložit pro sebe a sám pak zpracovat. Vlastně když přijdu večer domů z práce, pouštím spotřebiče a podobně, tak elektřinu zpracovávám sám pro sebe.

Nejlepším řešením je tedy propojení fotovoltaických panelů s chytrou baterií, která umí řídit dobíjení i čerpání energie, případně si bere proud i ze sítě v době, kdy je nejlacinější.

Ta reálná úspora na jedné konkrétní stavbě je 30 %, to jsou reálná čísla, kdy vlastně člověk dokáže dostat pro svůj provoz 30 procent energie, což si myslím, že je zajímavé číslo. A k tomu má bonus, že díky chytré baterii i v případě kompletního vypnutí proudu dokáže pořád nějakou dobu fungovat domácnost.

S využitím sluneční energie je potřeba počítat už při přípravě projektu, aby například střecha byla orientována správným směrem a měla potřebnou únosnost.
P
okud řešíme tu stavbu od začátku, tak z našim projektantem určitě toto bereme v potaz - orientaci stavby nebo možnost využití těch ploch, kam dopadá sluneční záření, ať už na pozemku, na garáži, na domě. A řešíme to od začátku. To je ideální stav.

Instalaci a zapojení fotovoltaiky je vždy nutné vyřešit s odbornou firmou, která by se ovšem měla starat i během provozu a případně pomůže i se získáním dotace.

 


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.