Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Jak na vytápění dřevostavby

Jak na vytápění dřevostavby 

Když už se rozhodneme stavět dům, měli bychom dopředu zvážit, kolik bude potřebovat energie, čím a jak budeme topit nebo do čeho více investovat, abychom v budoucnu utráceli co nejméně.

Podívejte se na video:

A pokud raději čtete, tady je přepis celého videa:

Vždy je důležité mít dům zateplený, což už dnes asi není problém u jakéhokoliv systému a pak do něj správně osadit způsob vytápění, najít ten správný kompromis. A tam už to začíná od tvaru domu s ohledem na pozemek, na slunce, na světové strany a samozřejmě od toho, jestli vytápíme bungalov jako jednopodlažní stavbu, nebo jestli vytápíme dvoupodlažní dům, dvě patra nad sebou. Už při výběru projektu tedy musíme dobře počítat, abychom energiemi neplýtvali.

Rozpočet v kolonce „vytápění stavby nebo energie“ je významný. Může ovlivnit i to, jestli budu stavět, nebudu stavět. A pak samozřejmě to, čím kdo chce topit. Někdo je nakloněný plynu, někdo elektrice, někdo dřevu, někdo uhlí a podle toho se musí zvolit způsob vytápění, aby to všechno do sebe zapadalo.

Moderním řešením jsou v současné době nejrůznější tepelná čerpadla. I tady hodně záleží na investici a očekávané návratnosti. Tepelné čerpadlo bere energii buď ze vzduchu, ze země nebo z vody. Důležité je myslet na kombinaci s podlahovým topením a s dalšími nástavbami jako třeba může být bazén, ukládání tepla do termo nádob apod. Ale všechno je to závislé od investic. Nejjednodušší co může být je tepelné čerpadlo – vzduch, kdy je to vlastně zároveň i klimatizace, kde se přenos tepla ve stavbě zajišťuje v podstatě foukáním. Takže buď fouká klimatizace teplo nebo fouká chlad podle toho, jak máte nastaveno nebo jaké je roční období. A paradoxně i tento velice jednoduchý systém je velmi úsporný.

V současné době se mnoho domácností bojí nárůstu cen plynu a jeho případného nedostatku. Přednost tak často dostávají klasická kamna na tuhá paliva.

Myslím si, že každý dům by měl mít komín, to je základ a buď ho používáte méně nebo více. Můžete nainstalovat krb, krbová kamna nebo jiné topné těleso na na tuhá paliva. A je to také významný prvek při výpočtu obnovitelnosti energie, protože dřevo se bere jako obnovitelný zdroj a zároveň je to prvek, díky kterému jste nezávislí na klasických zdrojích energií a když to hodně zveličím a všechno se vám vypne, tak vy v těch kamnech zatopíte a jste schopní na nich i uvařit.

Kombinace klasického spalování dřeva se super moderním využitím solární energie by pak měla stavebníkovy zajistit rozumné platby za energie a hlavně klid.

Mně největší logiku dává fotovoltaika na střeše s chytrou baterií. To znamená, že když vyrábíme elektřinu, tak ji můžeme současně ukládat a pak ji, když jsme doma nebo když je potřeba, tak ji čerpáme a zároveň chytrá baterie řídí odběr ze sítě.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.