Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Energetická náročnost stavby

Energetická náročnost stavby



Postavit dům a bydlet ve svém je snem mnoha z nás, aby se ale sen nezměnil noční můru, musíme počítat nejen s velkými investicemi, ale také znát zákony, nařízení a omezení. Nově se velmi přísně hodnotí tzv. energetická náročnost stavby.

Podívejte se na video:

A pokud raději čtete, tady je přepis celého videa:

Postavit dům a bydlet ve svém je snem mnoha z nás, aby se ale sen nezměnil noční můru, musíme počítat nejen s velkými investicemi, ale také znát zákony, nařízení a omezení. Nově se velmi přísně hodnotí tzv. energetická náročnost stavby.

Znamená to vlastně poměr energie, kterou potřebujeme v domě pro vytápění a poměr energie, kterou bychom měli dokázat ušetřit nebo vrátit do domu.

Při žádosti o stavební povolení musí každý předložit dokumentaci, jak bude topit, ohřívat vodu nebo klimatizovat a kolik tím spotřebuje energie. Bez použití moderních technologií se tedy neobejdeme.

Domy, které se budou schvalovat a povolovat v roce 2022 to již musí mít v sobě zabudované. Co se týká konstrukcí staveb, tak ty už jsou dnes zateplené dá se říci na maximum, tedy my jako výrobci a dodavatelé stavebního systému, jsme už udělali jenom drobnou změnu v konstrukci - přidali jsme o 4 cm zateplení víc do venkovní obálky domu. Ale to, co určitě bude muset být v každé budově nebo rodinném domu je nějaká technologie nebo systém, který skutečně energii šetří a zároveň vrací. Když to zjednoduším, určitě rekuperace, nějaké tepelné čerpadlo, termika na ohřev vody a podobně. Ale nedá se říct jednoznačně, že pro každý dům vyhovuje 1 věc, bude to vždy otázka peněz a toho co chcete.

S použitím moderních technologií je důležité počítat už při výběru materiálu na stavbu domů a při stavbě samotné. Důležité jsou izolační vlastnosti, propojení jednotlivých prvků, aby nevznikaly tzv. tepelné mosty a samozřejmě i prostor pro instalaci rozvodů.

Tady máme model konstrukce naší stavby, kde prostředek tvoří náš panel, jako izolace je tvrdý polyuretan. Tato konstrukce už odpovídá normám pro rok 2022 a dá se použít i pro pasivní dům. Obrovskou výhodou je, že se celkově dostáváme na 35 cm, což si troufnu říct je asi nejtenčí stěna na trhu, která je možná. V podstatě pro stometrový dům to může udělat v rozdílu i jednu místnost o rozměru osmi metrů čtverečních, protože zděné systémy se dostávají na minimální tloušťku zdi 55 cm.

S jak velkou investicí navíc musíme počítat, abychom všem nařízením vyhověli?

Hodně zjednodušit se to dá takto: když budete mít jednoduchý dům, řekněme do maximálně 100 m², tak navýšení investice do této technologie bude někde v rozpětí mezi 200 - 300 tisící, když budete mít trochu sofistikovanější systém, aby to umělo víc, tak to bude někde mezi 500 - 600 tisíci a potom už samozřejmě ta horní hranice není dána. Tam už můžete v dnešní době mít až po nějakou skoro umělou inteligenci domů a podobně. To může šplhat do nekonečna.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.