Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Jak vybrat stavební parcelu

Jak vybrat stavební parceluDatum konání:
3.1.2017

Na co se zaměřit při výběru pozemku?

Plánujete stavbu domu a nyní jste ve fázi, kdy objíždíte stavební parcely, které jsou na prodej? Poradíme vám, na co byste se měli zaměřit dříve, než na svůj vysněný pozemek podepíšete kupní smlouvu.

1.  PROJDĚTE SI ÚZEMNÍ PLÁN. PEČLIVĚ

Jako první si – nejlépe s pomocí svého projektanta – prostudujte územní plán. Najdete ho na webu města nebo obce, kde chcete stavět. Co všechno z něj vyčtete?

  • Jaký typ domu se smí na pozemku stavět. Někde např. úřad požaduje sedlovou střechu, a pokud dáte do projektu rovnou, nezískáte stavební povolení.
  • Jaká musí být minimální plocha stavebního pozemku. Ta se v různých lokalitách liší, podle našich zkušeností ale platí, že jestliže jste si vyhlídli pozemek, který má alespoň 500 m2, měli byste ve většině případů regule splnit.
  • Zda parcela není v povodňové oblasti. Tuto informaci zjistíte nejen z územního plánu, ale i z webu povodí, na jehož území chcete stavět. Přehled záplavových území najdete např. na stránkách Povodí Labe, Ohře a Vltavy.
  • Co se bude stavět v okolí. Není v plánu nová silnice, obchodní centrum nebo fotbalové hřiště? Pozor si dejte nejen na možné zdroje hluku, ale i zápachu, jako je kafilerie, zemědělský provoz apod.

2.  ZJISTĚTE, JAK JE TO SE SÍTĚMI

Nejlepší je samozřejmě už zasíťovaná parcela. Co když jste ale našli perfektní kus země a inženýrské sítě tu nejsou? Určitě víte, že přípojky se s každým metrem navíc prodraží. Co ještě by vás ale mohlo stát peníze nebo zkomplikovat stavbu?

  • Velmi nákladné je, pokud se musí sítě vést přes frekventovanou silnici nebo komunikaci, kde už leží plno jiných sítí.
  • Potíže může přinést, pokud je silnice, skrz kterou mají sítě procházet, nově vyasfaltovaná. Pokud se totiž nový povrch platil z dotací, cesta se nesmí 5 let rozkopat.
  • Území, kudy se sítě povedou, by mělo patřit obci a raději ne soukromému vlastníkovi nebo dokonce vlastníkům – mohly by s tím být problémy.
  • Jak ještě zjistit, zda všechno půjde hladce? Na podmínky připojení se zeptejte správce sítě, tedy příslušené energetické společnosti, vodáren a kanalizací.

3.  PŘIZVĚTE PROJEKTANTA, NE MAKLÉŘE

Skála, tekuté písky a další nevhodné podloží, vysoká hladina spodní vody, velké radonové zatížení. Tyto a další problémy vás mohou při stavbě zaskočit, dopředu je ale jako laik neodhalíte. Proto je lepší vzít na obhlídku parcely zkušeného projektanta, který vám poradí. Na podobné věci se určitě neptejte svého makléře. S největší pravděpodobností jim tolik nerozumí a mohl by vám – třeba i neúmyslně – poskytnout zavádějící informace.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.