Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Zateplení dřevostavby: jak ušetřit co nejvíc?

Zateplení dřevostavby: jak ušetřit co nejvíc?Datum konání:
4.2.2016

Rodina, která bydlí ve stometrové dobře zaizolované dřevostavbě, zaplatí ročně za topení, teplou vodu, světlo a vaření necelých 20 tisíc. Chystáte se stavět a chcete vědět, jakou izolaci zvolit, aby byly i vaše provozní náklady takto nízké? Tady jsou naše tipy.

Počítejte, srovnávejte

Začneme ale stručným srovnáním. V panelákovém bytě, jehož plocha bude do 80 m2, zaplatíte ročně za energie nejméně 40 tisíc a ve starším rodinném domku výdaje klidně překročí 60 tisíc. Což je – oproti nízkoenergetické dřevostavbě – více než trojnásobek.

Zvolte novinku: PIR izolaci

Jestliže chcete provoz opravdu srazit na minimum, zvolte nejnovější polyuretanovou izolaci, a tou je PIR. Jde vlastně o vylepšenou verzi PUR izolace, která se stále používá a má velmi dobré vlastnosti. Nicméně vývoj ve stavebnictví jde pořád dopředu a PIR izolace je ještě lepší než PUR. Podle našich propočtů jde o nejkvalitnější izolaci, kterou nyní můžete mít.

Co je důležité u instalace?

Kvalitní izolační materiál sám o sobě nestačí, stejně tak důležitá je jeho instalace. Praktické je, když stavební firma vsadí na jedinou kvalitní izolaci, kterou používá na celou stavbu. Díky tomu mají totiž zedníci jednodušší práci a vyvarují se chyb, které by mohly i tu nejlepší izolaci znehodnotit.

Polystyren neřešte, je překonaný

Plánujete stavbu a narazili jste na argument, že izolace z polystyrenu bude lepší? Není to pravda. Polystyren je sice oproti PIR deskám zhruba o polovinu levnější, přesto se ale na zateplení dřevostavby nehodí. Je totiž mnohem tlustší, takže například bungalov s půdorysem 10 x 10 metrů bude mít kvůli polystyrenu o 10 m2 menší užitnou plochu. Navíc polystyren nemá tak dobré izolační a protipožární vlastnosti jako polyuretan.

Cen elektřiny se nebojte

Další informace, která často zamotá lidem hlavu, se týká cen elektřiny. Nízkoenergetické dřevostavby mají totiž obvykle na elektřinu úplně všechno a první, co člověka napadne je, jak to bude s jejím zdražováním. Obavy jsou ale zbytečné. Každý expert vám řekne, že ceny energií z různých zdrojů budou vždy narůstat stejně, protože jsou provázané. Navíc když máte na elektřinu celý dům, získáte výhodnější cenu za kW.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.